Πρόγραμμα Φεστιβάλ 2017

Image not found or unsupported: Pictures/10000000000007C5000008295A8B9E3A.jpg

Πρόγραμμα 3ου Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Αλοννήσου 2017

Σάββατο 8 Ιουλίου

  • Άφιξη χορευτικών συγκροτημάτων από Βόλο στις 12:25 και τακτοποίηση στα δωμάτια τους.

  • Άφιξη χορευτικών συγκροτημάτων από Θεσσαλονίκη στις 14:05 και τακτοποίηση στα δωμάτια τους.

  • Άφιξη χορευτικών συγκροτημάτων από Άγιο Κωνσταντίνο στις 15:25 και τακτοποίηση στα δωμάτια τους.

  • Άφιξη χορευτικών συγκροτημάτων από Κύμη στις 17:20 και τακτοποίηση στα δωμάτια τους.

  • Προτεινόμενες ελεύθερες δραστηριότητες: Επίσκεψη στο Ιστορικό, Ναυτικό και Λαογραφικό Μουσείο της Αλοννήσου και στο Κέντρο Ενημέρωσης για την Μεσογειακή φώκια, της MΟm.

Έναρξη 3ου Φεστιβάλ

19:00 Συγκέντρωση Χορευτικών Συγκροτημάτων στο λιμάνι της Αλοννήσου (Πατητήρι)

19:40 Είσοδος όλων των χορευτικών συγκροτημάτων στο χώρο διεξαγωγής του Φεστιβάλ.

20:45 Έναρξη προγράμματος του Φεστιβάλ με τη συμμετοχή των χορευτικών συγκροτημάτων:

Πολιτιστικός Σύλλογος Αλοννήσου

Φιλοπρόοδη Ένωση Ξάνθης

Πολιτιστικός και Αθλητικός Σύλλογος “Χορονός” Λαμίας

Πολιτιστικός Σύλλογος Κοίλης, Κύπρος

Πολιτιστικός Σύλλογος Σκοπέλου

Ποντιακός Σύλλογος Κατερίνης – Παναγία Σουμελά

Λαογραφικός Σύλλογος Νέου Ρυσίου Θεσσαλονίκης – “Η Αρετσού” (Μικρά Ασία)

Ο Μουσικογυμναστικός Σύλλογος Σιδηροδρομικών Θεσσαλονίκης “Ο Θερμαϊκός”

23:00 Γλέντι υποδοχής όλων των συμμετεχόντων με μπουφέ, κρασί και άφθονο κέφι

Κυριακή 9 Ιουλίου

09:00 Εκκίνηση δρομολογίων για το Παλιό Χωριό Αλοννήσου. (Κάθε συγκρότημα θα έχει συγκεκριμένη ώρα αναχώρησης και επιστροφής)

11:00 Ανοικτές πρόβες των χορευτικών συγκροτημάτων – Παράλληλα θα διεξάγεται σεμινάριο Κρητικών Χορών από τον χοροδιδάσκαλο – ερευνητή Γιάννη Μεγαλακάκη.

12:30 Επίδειξη προετοιμασίας και προσφορά παραδοσιακής τυρόπιτας Αλοννήσου

15:00 Επιστροφή στο Πατητήρι και ελεύθερο πρόγραμμα. Προτείνεται να απολαύσετε το μπάνιο σας στη παραλία στο Πατητήρι και στο Ρουσούμ.

20:45 Έναρξη 2ης ημέρας του Φεστιβάλ με τη συμμετοχή των χορευτικών συγκροτημάτων:

Ομάδα Χορού “Ξέσυρτος”

Χορευτική Ομάδα Δήμου Σκύρου

Σύλλογος «Άσκηση, Υγεία, Ψυχαγωγία» Ορχομενού

Χορευτικό Ιερού Ναού Φανερωμένης Χολαργού

Σύλλογος Ποντίων Αλεξάνδρειας & Περιχώρων

Πολιτιστικός και Εκπαιδευτικός Όμιλος “Ερφαλής”

Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Δρυμού Ελασσόνας

Μορφωτική Πολιτιστική Κίνηση Νέων Μελισσοχωρίου Θεσ/νίκης

Πολιτιστικός Σύλλογος Αρχαίας Κορίνθου “Ο Απόλλων”

Δευτέρα 10 Ιουλίου

09:30 Έναρξη δρομολογίων για το Λεφτό Γιαλό. (Κάθε συγκρότημα θα έχει συγκεκριμένη ώρα αναχώρησης και επιστροφής)

11:30 Beach party στη παραλία του Λεφτού Γιαλού

17:00 Εκκίνηση δρομολογίων για την επιστροφή

20:45 Έναρξη 3ης ημέρας του Φεστιβάλ με τη συμμετοχή των χορευτικών συγκροτημάτων:

Χορευτικό Συγκρότημα “ΔΡΥΜΙΟ” Δήμου Δερύνειας, Κύπρος

Αδελφότητα Ποντίων και Μικρασιατών Ηπείρου

Λαογραφικός Όμιλος Παπάφη

Χορευτικός Όμιλος Ξάνθης

Λαογραφικός Σύλλογος Νέου Ρυσίου Θεσσαλονίκης – “Η Αρετσού” (Μακεδονία)

Χορευτικός Όμιλος “Μετέωρα” Δήμου Καλαμπάκας

Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής Αττικής “Κορύβαντες”

Χοροστέκι Ε.Δ.ΡΑ.Μ.Ε

Χορευτικός Ομίλος Δυτικής Θεσσαλονίκης “Το Σεργιάνι”

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ – ΑΠΟΝΟΜΗ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΩΝ